Často kladené otázky

Čo všetko fotíte ?
Zameriavam sa predovšetkým na fotenie svadieb so všetkým, čo k tomu patrí, t.j. predsvadobné fotografie, svadobné portrétne fotografie, ako aj kompletný priebeh svadobného dňa, hlavne v oblasti Košíc a Východného Slovenska. Rovnako ponúkam aj fotenie svätých prijímaní, večierkov, narodeninových osláv, či iných významných udalostí. Vykonávam aj fotenie nehnuteľností na promo účely (do inzerátov, na webové stránky a podobne).

Je dobré s fotografom podpísať zmluvu ?
Áno, je. Mnoho mladých párov považuje zmluvu za zbytočnú formu otravnej byrokracie a niektorí si radšej vyberú fotografa, ktorý zmluvu nevyžaduje. Zvolia si tak pohodlnejšie riešenie. Treba si však uvedomiť, že zmluva chráni predovšetkým Vás, nie fotografa. Poznám prípady, kedy “fotograf” deň pred svadbou oznámil, že nepríde, alebo sa prestal ozývať úplne, lebo mu niekto na daný termín ponúkol viac. Alebo Vám namiesto pekných fotiek odovzdá nepoužiteľný odpad a už ho viac nikdy neuvidíte. Žiaľ, aj to je charakter niektorých ľudí. Zmluvou nič nepokazíte, ani Vás nič nestojí. Seriózny fotograf príde s podpisom za Vami osobne.

Používate aj záložné kusy techniky ?
Určite áno. To by malo byť nevyhnutným pravidlom každého fotografa. Hoci je dnešná foto technika mimoriadne spoľahlivá, bolo by nezodpovedné prísť na svadbu s jedným fotoaparátom. Technika sa nemusí len pokaziť, ale môže sa zničiť pádom, vyliatim nápoja, alebo inou nehodou. Že sa niečo také nestane, mi nikto nezaručí. Vždy so sebou nosím dva fotoaparáty, vrátane záložných objektívov. Akcie fotím na šesť a viac pamäťových kariet. V prípade poruchy jednej pamäťovej karty by som tak pršiel len o malú časť všetkých záberov. Musím však poklopať na drevo, ešte sa mi to nestalo. Pamäťové karty nosím celý čas pri sebe, aby som ich ochránil pred stratou alebo pred kráďežou. Po ukončení akcie, sú všetky fotografie uložené na dva, od seba nezávislé harddisky. Až po tomto kroku pamäťové karty mažem. Všetky fotografie následne uchovávam po dobu minimálne 6 mesiacov.

Koľko fotografií obdržíme ?
To samozrejme závisi od toho, čo všetko budeme fotiť. Vo všeobecnosti je ale náročné udávať presné počty záberov, nakoľko to závisí od viacerých faktorov, od množstva hostí, od dĺžky akcie a podobne. Pri fotení celého svadobného dňa však treba rátať v priemere s počtom cca 400-500 fotografií. Aj preto každému radím, pozor na fotografov, ktorí Vám garantujú 1000 záberov bez toho, aby čo i len vedeli, čo budú fotiť.

Fotíte počas svadieb aj rodinné fotografie ?
Áno. Práve svadba je na to ideálnou príležitosťou, keďže sa väčšinou práve tam pokope stretáva aj vzdialenejšia rodina a všetci sú formálne oblečení. Upozorňujem však, že príliš mnoho rodinných fotografií nám môže vážne nabúrať časový harmonogram, preto si všetko musíme vopred starostlivo dohodnúť a naplánovať.

Môžeme fotografie neobmedzene zdieľať na Facebooku alebo na iných sociálnych sieťach ?

Áno, bez problémov. Na rozdiel od mnohých iných fotografov, všetky fotografie dodávam s úplnou licenciou a nevyžadujem na ich zdieľanie ani vodoznak. To znamená, že ich po prevzatí môžete voľne zdieľať, tlačiť alebo upravovať. Jedinou výnimkou je komerčné použitie, predávať za účelom dosiahnutia zisku ich samozrejme nemôžete.

Ako dlho sa čaká na fotografie ?
Vždy sa všetko snažím vybaviť čo najskôr. Viem, že to čakanie býva občas nekonečné a ak niečo veľmi chceme, aj deň sa zdá ako mesiac. Fotografie by ste mali mať aj pri zhode nepriaznivých okolností, najneskôr do 60 dní.

Upravujete fotografie ?
Všetky fotografie, ktoré odo mňa obdržíte, graficky upravujem. Medzi základné úpravy patrí úprava svetlosti, farebnosti a orez fotografii. Portrétne fotografie a „rande“ fotografie navyše retušujem. Sem patrí predovšetkým odstraňovane nežiadúcich elementov, ako sú znamienka, vrásky, bielenie zubov a podobne. Ďalšie úpravy volím podľa vlastného uváženia.

Robíte aj svadobné video ?
Nie, videom sa v súčasnosti nezaoberám. Som názoru, že radšej urobím jednu vec poriadne, ako dve veci priemerne. Preto sa pri svojej práci plne koncentrujem na fotenie a snažím sa, aby každý záber stál za to.

Môžu mladomanželia alebo svadobní hostia požiadať fotografa o prezeranie fotografii v čase fotenia priamo vo fotoaparáte ?
Nie. Rešpektujte prosím, že to, čo vidíte na zadnej strane fotoaparátu, nie je konečný produkt. Ani kuchár Vám nepoloží na stôl jedlo, ktoré nie je dovarené a je v procese prípravy. Mnohé z fotografií budú vymazané, ďalšia väčšina z nich prejde následnou úpravou. Dôverujte svojmu fotografovi a doprajte si príjemné prekvapenie, keď Vám fotografie doručí. Ak ste pri fotení extrémne nervózni z toho, ako budete na fotografiách vyzerať, odporúčam pred svadbou nafotiť “rande” fotografie, ktoré sú na tento účel priam ideálne.

Mali by sme pre fotografa zabezpečovať občerstvenie, alebo nocľah ?
Niečo také nepožadujem a nechávam to výhradne na Vašom rozhodnutí. V každom prípade si so sebou nosím na akcie vlastné občerstvenie. Keďže sa na akcie dopravujem vlastným vozidlom, bez ohľadu na čas ukončenia akcie, nocľah nie je nutný.

V akom časovom predstihu by sme mali hľadať fotografa ?
Je zodpovedné dohodnúť si fotografa už v prvej fáze plánovania svadby. Za prvé Vám to dáva väčšiu kontrolu nad svadobným rozpočtom a za druhé treba mať na pamäti, že predovšetkým v silných dátumoch (letná svadobná sezóna), môžete mať veľký problém zohnať voľného fotografa na poslednú chvíľu. Preto odporúčam dohodnúť si fotografa, akonáhle máte potvrdený termín svadby. Mnohí špičkoví fotografi sú obsadení aj na viac ako dva roky dopredu.

Mám akúkoľvek inú otázku, ktorú som tu nenašiel.
Neváhajte mi napísať, rád odpoviem.