Som fotograf s pôsobiskom predovšetkým na východnom Slovensku, v okresoch Košice, Prešov, Michalovce, Vranov, Humenné, Trebišov a v priľahlom okolí, prípadne po dohode aj na iných miestach. O fotografovanie sa zaujímam v podstate od detstva. Už ako malého ma otec učil „cvakať“ svoje prvé zábery na starej ruskej Smene. Pamätám si, že som ako malý chlapec behal s fotoaparátom na krku, a fotil všetko naokolo. Niekedy len tak, bez filmu. Nevedel som, prečo to vlastne robím, ale bavilo ma to a dosť som si z toho obdobia zapamätal. Neskôr, som sa pochopiteľne chcel posunúť niekam ďalej ale žiaľ, ako mnohí, ani ja som na to nemal peniaze. Aj najzákladnejšia amatérska fotovýbava sa totiž v tých časoch pohybovala na úrovni okolo 60 tisíc korún, profesionálna výbava kľudne atakovala aj hodnoty cez 400 tisíc korún. To bola v tej dobe značná suma, pre mladého človeka dvojnásobne. Čas však plynul ďalej a ja som si po rokoch predsa len kúpil svoju prvú zrkadlovku. Bol to moment, od ktorého som vedel, že sa chcem fotografovaniu venovať aj na profesionálnejšiej úrovni. Venujem sa mu teda už od roku 2005. Za ten čas mi prešlo rukami množstvo rôznej techniky. Momentálne používam na fotenie digitálne zrkadlovky od spoločnosti Canon, spolu s príslušenstvom známych výrobcov foto-techniky značiek Metz, Tamron, Sigma, Hama a pod.

Prečo FotoVelo ?

V prvom rade, slovíčko Velo znamená v jazyku Esperanto oko, či v latinčine clona. Ale to asi nie je to, čo vás zaujíma. Prečo si vybrať práve mňa ? To je viac férová otázka. Výber fotografa môže byť totiž náročnejšia úloha, ako sa na prvý pohľad zdá. S dnešnou dostupnosťou techniky a takisto aj s rozmachom sociálnych sietí, sa mnoho amatérov hrdo prezentuje ako profesionálni fotografi. Niekedy sa zdá, že takmer každý, kto vlastní zrkadlovku, už automaticky niečo ponúka. To všetko neuveriteľne sťažuje výber toho správneho fotografa a pre obyčajný mladý pár, je v dnešnej dobe nesmierne náročné na prvý pohľad rozlíšiť amatérskeho fotografa, od toho, ktorý už má niečo za sebou.

Čo ale určite viete je, že chcete dobrého fotografa. Avšak, ak sa na to opýtate ľudí okolo seba, len málokto vie presne pomenovať, čo vlastne robí z fotografa dobrého fotografa. Možno budete prekvapení, ale fotky to nie sú. Je to hlavne fotografické cítenie, povaha a aktívny prístup ku klientovi. Pýtate sa, čo mám z toho, ak fotky nebudú dobré ? Toho by som sa neobával. Téma technickej kvality fotografií bola aktuálna v minulom storočí. Dnes je situácia iná. Aj najlacnejšia zrkadlovka dnes dokáže viac, ako profesionálny stroj za 350 tisíc korún spred 20-tich rokov. To je technologický pokrok, ten nezmeníme. Tým samozrejme nechcem povedať, že na fotenie používam amatérsku výbavu, to nie. Treba si však uvedomiť, že aj lacné modely dnes už fotia dobre, výborne zvládajú šum, sú rýchle, presné, spoľahlivé. Na mieste je zamyslieť sa nad niečim iným. Napríklad nad tým, že fotograf je s vami celý svadobný deň. Preto nie je len bonusom, ak si spolu rozumiete, je to priam nevyhnutnosťou. Ak si vyberiete fotografa, s ktorým si nesadnete a pri ktorom sa necítite dobre, vaša svadba nebude pre vás príliš príjemným zážitkom. Na fotkách bude vidieť, budú zlé. Nie však kvalitou, ale atmosférou, výrazom, úsmevmi, pohodou…

Nie nadarmo sa vraví, že ktokoľvek môže napodobniť vašu prácu, ale nikto nedokáže napodobniť to, kým ste. Väčšinu svadobného dňa fotím reportážnym štýlom, čo mi umožňuje zachytávať skutočnú atmosféru svadby. Pri práci preto vždy ponúkam priateľský, profesionálny, ale uvoľnený prístup, pri ktorom často zažijeme kopec srandy a zábavy.

horizontal-black
Člen celosvetového združenia svadobných fotografov