Skutočná práca fotografa

Skutočná práca fotografa

Mnohokrát sa aj ja sám na rôznych internetových fórach začítam do diskusie ľudí, ktorí nechápu, ako je možné, že si od nich fotografi pýtajú tak veľa a prečo vlastne majú niekomu zaplatiť niekoľko stovák eur za “pár hodín fotenia”. Týmto ľuďom to nemám za zlé, pretože si svoj názor vytvorili na základe toho, čo vidia. Skutočná práca fotografa však spočíva predovšetkým v tom, čo nikto nevidí. Pretože nafotením záberov to všetko nekončí, práve naopak – ešte len začína. Poďme sa na chvíľu pozrieť do zákulisia toho, čo vlastne obnáša proces “výroby“ fotografii.

Počas celého svadobného dňa, priemerný fotograf nafotí okolo 1000 záberov. Tým si splnil tú “zábavnejšiu” časť celej práce. Tá horšia ešte len nasleduje. Dnes Vám prezradím, ako to robím ja (a spolu so mnou, aj väčšina ostatných). Po tom, čo si konečne skopírujem (a zálohujem) všetky fotky do počítača, prichádza prvé triedenie “odpadu”. V tomto kroku si vôbec prvý krát prechádzam rad radom každú fotku, ktorú som počas svadobného dňa nafotil a mažem všetky, ktoré sú nejakým spôsobom zlé. Či už zle zaostrené, rozmazané, alebo sú na nich veci, ktoré nepôsobia dobre, alebo tam nemajú byť. Tento proces prvého triedenia trvá asi hodinu.

Následne prichádza druhá fáza – základná úprava fotiek. Každý jeden záber musí byť upravený tak, aby bol košér z hľadiska farebnosti, svetlosti a kompozície. Sem patrí predovšetkým orezanie záberu, úprava celkovej tonality, teploty farieb, či redukcia tieňov a svetiel a samozrejme, odstránenie prípadných technických nedostatkov záberu, ako redukcia šumu a následné doostrenie. Fotka je hotová,myslíte si… Nuž, z technického hľadiska, áno. Hoci je ideálne svetlá, ideálne farebná a ideálne ostrá, nemusí byť dobrá. Prečo ? Každý chce na fotkách vyzerať čo najlepšie a samozrejme nevesty dvojnásobne. Kto by už chcel mať na fotke vrásky, žlté zuby, alebo konáre vytrčajúce z hlavy, či zakrývajúce tvár ? Preto prichádza tretia a (nie len časovo) najnáročnejšia fáza úprav – retuš. V závislosti od fotografického štýlu môže byť retuš základná (iba odstránenie nežiadúcich elementov), alebo pokročilá, či výrazná, pri ktorej sa upraví celkový motív fotografie.

Aby sme neostali iba pri slovách, pozrime sa na názornú ukážku. Všimnite si nasledujúcu fotografiu:


Podotýkam, že sa jedná o “surovú” fotku tak, ako bola odfotená a skopírovaná z fotoaparátu. Len tak medzi nami, máloktorý fotograf Vám ukáže surové zábery, tak mi dajte aspoň lajk 🙂 Ako môžeme vidieť, záber je síce kompozične dobrý a dostatočne ostrý, avšak fotografia má svoje vady. Môžeme si všimnúť, že šaty nevesty sú vplyvom silného slnka preexponované (v ľudskej reči – príliš svetlé, žiaľ, muselo sa fotiť na obed) a fotografia pôsobí celkovo dosť fádne. Tieto nedostatky preto upravíme tak, aby sme získali svetelne dobrú, na pohľad živú a farebnú fotku.

Hoci by to mnohým ľuďom postačovalo, naša práca tu ešte nekončí, keďže záber obsahuje príliš veľa rušivých elementov, ktoré tam nepatria. Laík si ich možno nevšimne, neuvedomí, alebo mu to proste bude jedno. Skúsenému oku však neuniknú ani také detaily, ako vyrastajúce kríky z chrbta nevesty, hrdzavá strecha na stodole, hadica s bazénom, či elektrické káble v pozadí, ktoré kazia celkový dojem z fotografie. Na rad preto prichádza tretia fáza, retuš.

Ako som už uviedol, retuš je náročný proces. Keďže sa musí zo záberu odstrániť nežiadúci element a následná chýbajúca textúra nahradiť inou, je to proces, ktorý môže v závislosti od zložitosti scény trvať aj celé hodiny (môj rekord je asi 8 hodín/fotka). Postupne preto odstránime všetky nedostatky a v prípade potreby odstránime aj vrásky, vybielime zuby, odstránime kruhy pod očami, či vyhladíme pleť. Výsledkom je finálny záber,ktorý môžeme odovzdať klientovi.

Klient však našu prácu neuvidí. Uvidí len finálny produkt. Neuvedomuje si, že má belšie zuby, že má hladšiu pleť. Nevie, že za ním v skutočnosti bola hrdzavá strecha, konáre, nepekný plot, zlomená lavička, či ďalší ľudia v zábere, ktorí tam už nie sú. Uvidí len konečnú fotografiu, o ktorej si povie – “fajn, pekná“. Verím, že po prečítaní tohto článku už budete mať trochu iný pohľad na vec aj Vy. Všetko, čo tu vidíte, je len jedna fotka,jeden záber. Takýchto záberov sú v skutočnosti desiatky. Fotenie samotné preto nie je len cvakanie fotoaparátom, ako si väčšina ľudí myslí, ale aj obhliadka miesta pred fotením a predovšetkým následné hodiny a hodiny strávené za počítačom.

Späť na blog